Sodródásból feljebb lépés - Tudásalapú versenyképesség

Cím: Sodródásból feljebb lépés – Tudásalapú versenyképesség
Szerkesztette: Boda György – Kiss Ferenc – Láncz Gábor – Matyusz Zsolt – Thék Regina
Kiadó: Akadémiai Kiadó, 2024
Kiadás dátuma: 2024
ISBN: 978 963 664 051 4

Az átalakulóban lévő gazdasági világrend és az egyre erősebb hazai társadalmi-gazdasági problémák nyomása mellett kivételes értéke van azoknak az elemzéseknek, amelyek elfogulatlanul és sokoldalúan feltárják, hogyan használtuk ki eddig lehetőségeinket, s miként választhatunk eredményesebb utat.

Boda György és szerzőtársainak műve három nagyon fontos szempontból is különleges figyelmet érdemel, e szempontok egyidejű érvényesítése pedig számomra a könyvet az utóbbi évek egyik legértékesebb helyzetértékelő olvasmányává teszi. Elismeri a rendszerváltás óta elért eredményeket, de rámutat, miért maradtak el ezek a várakozásoktól és a lehetőségektől. Elemzésének középpontjában a reálgazdaság, a vállalati szféra áll, de ezen keresztül átjönnek a társadalomirányítás, a szabályozás hatásai, gondjai is. Kimutatják, mik a vállalatok versenyképességi hiányosságainak fő okai, és hogyan vezetnek el ezek szükségszerűen a várt makrogazdasági és társadalmi konvergencia elmaradásához.

Másik érdeme a könyvnek, hogy mondanivalóját igen kiterjedt statisztikai anyaggal, adatokkal, számításokkal támasztja alá. Jól megválasztott adatbázisokat használ, ezeket igényes, és többnyire jól követhető számítási módszerekkel kezeli. Kiemelendő, hogy miközben a szerzők számos sokat vitatott tartalmú fogalmat használnak a könyvben, tiszta helyzeteket teremtenek azzal, hogy világosan megadják saját értelmezésüket, s ahol szükséges, a méréssel kapcsolatos gondolatmenetüket is.

Harmadik fontos tulajdonsága a kutatásnak a történelmi és társadalmi beágyazottság. Nem áll meg a jelenségek közvetlen okainak feltárásánál, hanem rámutat a régmúlt és a közelmúlt befolyásoló, sokszor meghatározó szerepére, és ezek értelmezésére. A statisztikai elemzéseket és a történelmi tapasztalatokat együtt használja fel a jelenlegi helyzetből való feljebb lepés lehetőségeinek körülhatárolására. Végkövetkeztetéseként ennek a feljebb lépésnek alapvető feltételeként a humántőke fejlesztését és szerepének növelését támogató politikai mechanizmus érvényre jutását határozza meg.

Chikán Attila